Universitatea Sapientia – Facultatea de Științe și Arte, Cluj-Napoca – kv.sapientia.ro

sapientia.ro

Pagina principală / Ştiri /

Cinemaiubit

Festivalul este organizat de Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L.Caragiale" Bucureşti (UNATC), cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei (CNC) şi al Uniunii Cineaştilor din România (UCIN). 

Și câștigătorii sunt:

Marele Premiu
SUNNY regia: Barbara Ott - Filmakademie Baden Wurttemberg - Germania

Premiul Special al Juriului - ex-aequo
THE LOSS, regia Dekel Nitzan - Tel Aviv University și
BALANCA, regia Rui Falcao - Escuola Superior Artistica Porto

Premiul de regie "Cristian Nemescu"
CHECKPOINT, regia: Adam Felix - VSMU - Slovacia

Premiul de imagine "CInelabs România"
IN THE HOUSE, imaginea: Tudor Platon - UNATC

Premiul de scenariu "Cătălin Cocriș"
IMOBIL, scenariu: Katalin Besenyei - Univ. Sapientia, Cluj

Premiul Rectorului UNATC
FERESTRE, regia: Georgiana Moldoveanu - UNATC

Premiul Preșdintelui UCIN
ECHILIBRU, regia: Alexandru Badea - UNATC

Premiul Criticii
ACORDAJUL PROFESORULUI OCTAV, regia: Germain Kanda - UNATC

Premiul de interpretare feminină
YAEL IGRA pentru rolul din filmul FIRSTBORN - Sam Spiegel Film & TV School, Israel

Premiul de interpretare masculină
VINCENT KRUGER pentru rolul din filmul SUNNY - Filmakademie Baden-Württemberg, Germania

Premiul "Romanian Society of Cinematographers"
SIN, imaginea: Maria Sima - UNATC

Premiul pentru montaj
IN THE HOUSE, montajul: Patricia Chelaru - UNATC

Premiul pentru sunet "Andrei Otto Toncu"
NO PLACE, sunetul: Paloma Huelin - ECAM, Spania

Premiul de producție în film românesc
ACORDAJUL PROFESORULUI OCTAV, producția: Ioana Lascăr și Georgiana Constantin - UNATC

Premiul "Viorica Bucur" pentru critică de film
ISAAC IONESCU - UBB Cluj

Premiul "Paul Călinescu" pentru cel mai bun film documentar
ROMÂNEȘTI, regia: Artur Borusz - UNATC

Premiul "Ion Bostan" pentru regie de film documentar
FINESTERE, regia: Daniel Andreas Sager - Filmakademie Baden-Württemberg, Germania

Premiul "Victor Iliu" pentru film documentar
ALICE, regia: Isabela Țenț - UNATC

Mențiune filmului CINE SEAMĂNĂ, regia: Marcela Chistrugă - Chișinău

Premiul pentru film de animație
HIGH WOOL, regia: Nikolai Matherthonner și Moritz Mugler - Filmakademie Baden-Württemberg, Germania

Premiul pentru film experimental
WRAPPED, regia: Roman Kalin, Falko Paeper, Florian Wittmann - Filmakademie Baden-Württemberg, Germania

Premiul "Ion Truică" pentru film de animație
LECȚIA DESPRE CERC, regia: Ștefan Morozan - UNATC

Premiul "Nina Behar"
WHERE MY FRIEND MADE A PAINTING, regia: Pedro Florencio, Portugalia

Premiul concursului de scenarii
NOPȚI ALBE, ZILE NEGRE de Ana-Maria Gheorghe - UNATC

Premiul foto
ANDREEA ȘERPE - UNATC

Premiul pentru afiș CineMAiubit 19
Andreea Șerpe, Laura Grigoriu, Maria Salomia - UNATC

Premiul pentru afiș de film aflat în concurs
CRISTINA MATEI pentru afișul filmului SIN - UNATC

Premiul workshop-ului miniMIDPOINT
219 de Diana Plopeanu și Dragoș Hanciu și
THE INTERVENTION de Simona Sava și Ana-Maria Comănescu

Calendar de evenimente

august 2020

LuMaMiJoViDu
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31